"Бизнесът и регионите": да останеш и да се завърнеш в България

Студенти и професионалисти разказаха за приноса на добивната индустрия към устойчивото развитие на градовете

BusinessGlobal
BusinessGlobal / 31 October 2024 14:18 >
"Бизнесът и регионите": да останеш и да се завърнеш в България
Източник: Тони Тончев
Студентите от МГУ Митко, Ани и Сашо спооделиха впечатленията си от експедицията на BGLOBAL
Суровинната индустрия осигурява устойчиво развитие на градовете и гарантира стабилност и спокойствие. В това са единодушни студентите от Минно-геоложкия университет (МГУ) Митко, Ани и Сашо, които участваха в специално организираната от списание BGLOBAL студентска експедиция в Крумовград, Панагюрище и Етрополе - районите на действие на големите добивни компании. С техните впечатления започна петото издание на конференцията "Бизнесът и регионите" на списание BGLOBAL, чиято тема е "Хората - най-ценният капитал". Студентското пътешествие "на борда" на многофункционалния автомобил Ford Courier започва в Крумовград, където посещават рудника "Ада тепе" на компанията "Дънди Прешъс Металс". След това минават през рудника "Асарел-Медет" в Панагюрище и пътят им завършва в "Елаците-Мед" В Етрополе.

Студентите споделят, че са се запознали с хора, които са завършили МГУ, а на въпросите им е отговорено с желание и отзивчивост. Те също така са категорични, че във всички посетени места са забелязали отговорността на добивните компании към обществото и околната среда и приноса им с инвестиции за подобряване на благосъстоянието на регионите. Те отбелязват, че в същото време бизнесът им осигурява работа с високи доходи и ценят труда на хората и тях самите.

"За пореден пъти стигнахме до заключението, че е добре да учим в МГУ", казва с усмивка Ани. "Добивният бизнес гарантира зеления преход. Хората ни мотивираха повече и ни дадоха тласък в бъдещата ни кариера да направим бъдещето по-устойчиво и по-добро за всички", отбелязва Сашо. Той е впечатлен от интегрираното съоръжение за отпадъци в Крумовград, което позволява да се добива и рекултивира едновременно. А Митко разказа за технологията за взривна дейност в "Елаците-Мед", каквато едва ли може да се види на друго място в България.

Добивният бизнес не само задържа българските студенти, но привлича и български специалисти от чужбина. Двама инженери от "Геотехмин" - Георги Борисов и Иван Димитров, разказаха за кариерата си зад граница и за своята работа сега в "Елаците-Мед".


Изпълнителният директор на "Геотехмин" Доминик Хамерс (вляво) разговаря с инженерите от "Елаците-Мед" Георги Борисов и Иван Димитров, които са се върнали от чужбина и работят в българската компания.

Георги Борисов напуска България за първи път през 2008 г., като участва в изграждането на метрото в Делхи, Индия. Завръща се в България, но през 2018 г. отново я напуска и работи като мениджър в подземен рудник в Гърция. "Спорна работа, но по-хубаво от България място няма", казва инж. Борисов. "Когато човек тръгне да търси по-добрия живот в чужбина, не оценява какво губи в България. В България оставяш на заден план семейството си", казва той. Инж. Борисов също подчертава, че "в чужбина винаги оставаме чужденци". "Много трудно се доказваме, винаги ни гледат с по-друг поглед, затова призовавам хората да видят как се работи навън, но в България трябва да доразвием качествата си и да предадем уменията, които сме придобили", казва той.

Още студент в УАСГ, Иван Димитров преди десетина години отива в Белгия, където завършва дипломната си работа по програма "Еразъм". Започва работа в белгийска фирма, която се занимава с поддръжка и строителство на морска и пристанищна инфраструктура. С нея пътува 7 години по целия свят – Мексико, Африка, Русия, Белгия, Нидерландия, Франция. Но след това се завръща в България и се записва да учи второ висше образование в МГУ. Докато е студент трети курс започва работа в "Елаците-Мед", заедно със семейството и двете си деца се установява да живее в Етрополе.

"Щастлив съм, че работя за такава голяма компания", казва той. "Компанията се грижи за здравето, на рудника има 24/7 здравен пункт, осигурява ни добър жизнен стандарт. А колегите са опитни и отзивчиви, докато в белгийската компания не беше така", казва инж. Димитров.
Exit

Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки.

Политика за личните данни Съгласен съм Отказ