Бялата книга на ИПИ: как да забогатеем за 4 години

Икономистите смятат, че страната трябва да увеличи инвестициите с 8 млрд. годишно

BusinessGlobal
BusinessGlobal / 31 October 2024 09:08 >
Бялата книга на ИПИ: как да забогатеем за 4 години
Петър Ганев, ИПИ
За период от 4 години - един парламентарен мандат, България може да достигне ниво на доходите между 75 и 90 на сто от средните в ЕС при едва 64 на сто в момента и това трябва да бъде цалта на бъдещото управление. Това смята екипът на Института за пазарна икономика, който вчера представи своята Бяла книга, озаглавена "Отключване на растежа: пътят напред след изборите". Бялата книга дава посока за развитие на България, като включва отделни глави за фискалната политика, демографията и човешкия капитал, върховенството на правото, инвестициите, конкурентоспособността и икономическия растеж. В книгата са описани 9 основни цели, като основната е забогатяването, каза Петър Ганев, старши изследовател в ИПИ по време на представянето на Бялата книга.

Лъчезар Богданов, главен икономист на ИПИ, е категоричен, че пътят към забогатяването е свързан с увеличаване на производителността, което от своя страна е свързано с инвестиции в технологии, образование и капитал. В България средногодишното ниво на инвестициите е 18% от брутния вътрешен продукт при средно 22,5% за региона на Централна и Източна Европа, казва Богданов. Според него България трябва да си постави цел за инвестиции между 24 и 27 на сто от БВП. За да сме по-богати, трябва да инвестираме повече, казва Лъбезар Богданов, като смята, че като стойност инвестициите трябва да нараснат с 8 млрд. лв. годишно.

Петър Ганев смята, че трябва задължително да има фокус върху фискалната политика, защото излизането от период на бюджетен дефицит отнема поне 5-6 години.

Първите 4 части от Бялата книга са публикувани онлайн:

Въведение: Отключване на растежа: целите в средносрочен план
Част I: Финансите на държавата: отправна точка за пътя напред
Част II: Човешкият капитал: движещата сила за средносрочен растеж
Част III: Състоянието на върховенството на правото: докъде стигнахме и накъде да продължим
Част IV: Kонкурентоспособност и икономически растеж: отключване на потенциала
Exit

Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки.

Политика за личните данни Съгласен съм Отказ