Ние сме шампиони, отбор от шампиони
Възможно ли е да има цял екип от таланти и как се случва това
Днес много от компаниите са обърнали процеса – борят се да купят най-добрите на пазара с пари и привилегии. Това работи, но не е устойчиво.
Текстът е публикуван в бр. 8 (48) на сп. Business Global
Автор: Ани Хира
Отборите във футбола имат много общо с екипите в компаниите – стратегия, тактика, треньори (мениджъри), таланти. На Европейското по футбол, което остави незабравими спомени, видяхме как по-силните отбори побеждават по-слабите, как утвърдени звезди се провалят, как изгряват нови. Успешната игра и във футбола, и в бизнеса зависи от комплекс от фактори, но ясно се знае кой къде играе, коя е неговата територия, какво се очаква от него и как допринася за победата на отбора. За лаиците във футбола като мен е нормално да си мислим, че да постигаш бързи резултати, е възможно,
играеш – побеждаваш – продължаваш.
Но както във футбола, така и в бизнеса устойчивите резултати, шампионските титли, изискват комплексно действие, екипна игра и стратегическо мислене. Някои селекционери казват, че им трябват и таланти. Имаш таланти, побеждаваш, нямаш – падаш. А може би им трябват отбори от таланти?
Какво всъщност означава да си талант? Талантът е естествената наша способност да правим нещо добре. Именно поради тази причина в последните години големите компании се отказаха от целенасочените политики да променят хората и да изискват умения и действия там, където липсва потенциал. Те започнаха да работят за развиване на естествените таланти на хората си, за засилване на уменията, които са им природно заложени и видимо работещи.
Без изненада талантите са онези успешни хора, които с лекота успяват да получат всичко, което пожелаят. Разбира се, за да се развие това ниво на професионализъм, се изискват години практика, постоянно усъвършенстване, самоконтрол и дисциплина, за да започне нещо сложно да изглежда просто. Талантите са амбициозни, търсещи постоянно възможности за развитие, проактивни. Те контактуват с колеги, клиенти, партньори изключително приятно и са
хора за работа
защото на тях може да се разчита, че ще свършат всичко перфектно и често ще направят и повече от очакваното. Притежават лична харизма, високо ниво на отговорност, самостоятелност, мотивация, взискателност, прецизност и точност. Логично е, че са любимци на своите мениджъри, защото нямат нужда от микроменажиране, с плам се включват в различни нови и разнообразни проекти, които им помагат да надграждат своите знания и умения.
Възможно ли е да има цял
екип от таланти
и как се случва това на практика? Виждала съм екипи, изградени от много силни личности, повечето от тях бяха таланти в своята сфера. Подобно на футбола е важно мениджърът (треньорът) да има „нюх“, за да идентифицира, навигира и развие таланта и потенциала в човека. Как се случва това? С невъзможните задачи, които му поставя, които минават първоначално мислимите за него възможности. Така не само проверява докъде са истинските сили на таланта, но и разширява границата му на компетентност, неосъзнатото състояние се превръща в осъзнато. Разпознаването и развитието на таланти е сложен и комплексен процес, който изисква време, ресурси и фокусирана работа, но истината е, че когато работим с правилните хора на правилните места, е по-лесно.
Днес много от компаниите са обърнали процеса – борят се да купят най-добрите на пазара с пари и привилегии. Това работи, но не е устойчиво. Реалността е, че талантите се развиват, когато са
отгледани вътре в организацията
извървели са определен път, доказали са своите качества през резултатите. В екипа, в който съм работила, не наричахме хората таланти, но всеки беше изключителен в своята роля и на своето място. Може да има отбор, съставен от таланти, но за да се случи това, е важно да има:
- Талантлив, зрял, с високи лидерски и управленски стандарти, адекватен мениджър;
- Екип от квалифицирани професионалисти, които нямат нужда от „морков или тояга“, а са наясно какво, защо, за кого и как правят. Те се мотивират с приноса от своята дейност и смисъла, който работата им носи;
- Високи нива на интегритет, автентичност, човечност и компетентност;
- Желание за постигане на повече като начин на мислене. Нагласа за постоянно учене и развитие;
- Взаимно уважение, успехът на колегите е успех за всички. Въпросът не е кой е по-добър от другия, а как заедно ставаме по-добри за себе си, екипа и организацията.
Времето напред става все по-трудно предвидимо и затова е все по-сложно да се запази интересът към работата дългосрочно. Но не е невъзможно. Водещи си остават индивидуалните характеристики и лични качества, ясната и редовна комуникация, точното разпределение на отговорностите, подкрепящата среда и култура, както и
стремежът за успех като начин на мислене
И ако това е налице, няма да има нужда да разделяме екипите на таланти и редови служители, защото всеки ще се чувства полезен, нужен, зачетен, развиващ се, разпознат.
А знаем, че дори чистачката има своето важно място и ако не си свърши работата, това ще се забележи. Но дали ходи на работа с желание и чисти добре, или гледа да мине отгоре-отгоре, не зависи само от нея. В този смисъл всеки може да бъде талант и всеки има важен принос за общото. Във всяка организация хората са взаимносвързани и често взаимнозависими. Винаги ще има едни, които са по-добри от другите, те са примерът за подражание. Ние копираме поведение, а не намерение, така че е много по-важно какъв човек стои зад дадена позиция, отколкото какви таланти има. Всеки може да бъде всичко, когато работи целенасочено. И е неминуемо, ако полага усилия там, където го влече, да става все по-добър. Майкъл Гладуел разглежда в своята книга „Изключителните“ теорията за 10 000 часа практика, които са необходими за един професионалист да стане истински мастър в това, което прави. Обичам и цитата
„Перфектната практика ни прави перфектни“
което означава, че човек работи сам за развитие на своите таланти и съвършенството изисква постоянство. И воля трябва, за да устоим на времето, предизвикателствата, трудностите и новите, постоянно променящи се изисквания на бизнеса, природата и живота като цяло.
Ако сте гледали поне един документален филм как се създават шампиони, звезди, или сте проследили задълбочено пътя на поне един истински талант, знаете, че това не е спринт, а дълъг маратон, който има своята цена. Ако сте готови да свършите вашата част от работата, да платите нужната цена и да се грижите с търпение, постоянство и усилие за вашия отбор, то успехът е гарантиран. В крайна сметка, за да си част от Шампионска лига или която и да е желана, мечтана или създаваща се с високо качество устойчива среда, не е въпрос само на таланти, а на комплекс от условия, взаимодействие и екипна игра дългосрочно. Качеството и високото ниво на професионализъм е въпрос на избор, но и на сериозни усилия, съчетани с постоянство, упоритост и дисциплина.
Можете да закупите списанието в павилионите на Inmedio, големите вериги бензиностанции, търговските вериги "Фантастико", "Кауфланд", "Билла" и др.
Абонирай се!
Абонамент за списание BGlobal може да заявите:-във фирма &bd...