Тенисът и инвестициите – две страни на една и съща монета

BusinessGlobal
BusinessGlobal / 10 October 2024 15:19 >
Тенисът и инвестициите – две страни на една и съща монета
Източник: Pixabay.com - anais_anais29
Климент Робев,
инвестиционен консултант и пазарен анализатор
в "ЕЛАНА Трейдинг"

Спортът е велико нещо! Всичко се случва пред очите ни и така може да се учим от най-великите. Тези, които пишат историята. Тези, които знаят, че успехът не е спринт, а е маратон, а грешките са най-естественото нещо, което може да ни се случи в процеса на нашето развитие.

В света има около 5000 професионални тенисиста. Забележителен факт, е че само около 250 от тях съумяват да изкарват достатъчно пари, за да си покриват огромните разходи. Казано по друг начин, 5% регистрират печалба, за разлика от останалите 95% от професионалистите в този спорт, които работят на загуба. Ако ми позволите да направя такъв паралел между спорта и финансите.

Но да се върнем към тези 95% от професионалните тенисисти. Те също влагат много усилия, огромно количество пари, труд и време. Техните семейства, родители, деца също разчитат на тях. Но за съжаление в края на месеца сметката просто не излиза. Въпреки това, борбата за слава и пари продължава и продължава. Те всеки ден излизат на корта, защото вярват, че рано или късно и тяхната звезда ще изгрее...

Също като на пазарите, нали?

На финансовите пазари славата и парите са още по-достъпни. Дали? Гледаш някой подкаст, в който ти се обяснява, как може да си толкова несъобразителен, че все още не си инвестирал всичките си пари в имоти, биткойн, златни кюлчета или в някой друг финансов актив. Почесваш се замислено, отваряш си демо сметка и гледаш замечтано мигащите котировки. Вече си омагьосан от възможността за бърза и лесна печалба! Уви, реалността не е такава! По официална статистика само 5% от трейдърите са трайно печеливши на финансовите пазари.

Но защо се получава така? Защо само толкова са наистина успешните борсови играчи, така както е в тениса? Може би са големи късметлии, имат усет, работят усърдно, знаят много? Да, това със сигурност помага, но не е достатъчно.

Причината се крие на втория етаж. Там, където работи самосъзнанието!

По време на първото си неофициално интервю през 1994 година, тогава 7-годишният Новак Джокович е бил попитан – „Каква е твоята цел като тенисист?“ Отговор – „Да стана номер 1 в света, разбира се!“. Тази негова вяра го е водила през целия му професионален път. А от 1994 година до днес вече са изминали 30 години. Именно през 2024 година, Джокович „превъртя“ играта, наречена тенис, спечелвайки и последната му липсваща голяма титла - златен медал от Олимпийски игри.

А знаете ли, какво са 30 години на финансовите пазари? Период, който дава огромен шанс, че всеки един от нас може да се присъедини в елитния клуб на Новак Джокович. В клуба на милионерите. За последните 50 години щатският индекс S&P 500 при реинвестиране на дивидентите е постигнал средногодишна доходност от почти 12%. Ако днес инвестираме 5000 лева в S&P 500 и след това всеки месец добавяме 300 лева към инвестицията, в края на периода ще минем заветните милион лева. И в сметката си ще разполагаме с 1 091 500 лева. Ето ефекта на сложната лихва.

И тук стигаме до първата работеща закономерност на финансовите пазари - „Успехът не е спринт, а е маратон“. А моят съвет е: дайте си време!

А коя е втората?

Новак Джокович е най-успешният тенисист, но със сигурност Роджър Федерер е най-харизматичният и обичан спортист. По-рано тази година той изнесе реч пред студенти на колежа "Дартмут" в щата Ню Хемпшир - най-малкият университет от престижната Бръшлянова лига. По време на речта си, попита аудиторията – „В моята кариера съм изиграл 1526 мача, като 80% от тях съм ги спечелил. Някои знае ли какъв процент от точките, които съм изиграл са били печеливши? Последва и изненадващият отговор - 54%! Почти всяка втора точка е била губеща в кариерата на най-перфектния тенисист! На финансовите пазари няма, не е имало и няма и да има активни инвеститори без губещи сделки. Въпросът е, че част от тях приемат грешките и загубите лично. Обидени от „Mr. Market“ никога повече не се връщат на инвестиционния терен, на дългосрочно растящия пазар.

Така стигаме до втората работеща закономерност на финансовите пазари – „Грешките са най-естественото нещо, което може да ни се случи“. И моят съвет е: Не ги приемайте лично!

„Pressure is a privilege”

Когато се колебая дали да направя нещо, което ще ме изкара извън зоната на моя комфорт, винаги се сещам за следния цитат „Pressure is a privilege”. Или „напрежението е привилегия“. Често използвана и наложена мисъл от една друга тенис легенда – Били Джийн Кинг. Неслучайно този надпис посреща и всеки тенисист преди излизането му на най-голямата тенис арена в света „Артър Аш“ в Ню Йорк, където се провежда US Open. Да направим аналогия отново с финансовите пазари и да видимq какво означава напрежението там. Това обикновено са тези моменти, в които пазарът пада стремглаво надолу, изтривайки трилиони долари пазарна капитализация само за броени дни. Тези моменти, в които сякаш идва края на света. Да си спомним, какво се случи на борсите в началото на COVID пандемията.

Сега ще ви издам и една тайна. Това са моментите, в които професионалните инвеститори купуват. Купуват и то здраво, защото знаят, че точно тогава се правят и големите печалби. Ето защо ние като инвеститори, също като Федерер, трябва да избираме своите битките и да печелим наистина важните точки. Но затова трябва да имаме „топки“, както на корта, така и извън него... И ще приключа с последния си съвет: Запази самообладание и във важния момент играй смело!

Текстът е взет от блога на "ЕЛАНА Трейдинг"
Exit

Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки.

Политика за личните данни Съгласен съм Отказ