Време за действия
Ако искаме добивната индустрия да дава добавена стойност в икономиката и да разкрива качествени работни места, политическата класа трябва да обърне сериозно внимание на сектора. Незабавно
Източник: pexels
Текстът е публикуван в бр.8/2024 г. на сп. BGlobal.
Българската минерално-суровинна индустрия е сред най-развитите на европейско ниво. За сравнение, средният дял на добивната промишленост в добавената стойност на икономиката за 27-те страни, членки на ЕС, през 2021 г. е 0,4%, докато в България той е 2,6 на сто. В светлината на стремежа на Европа да стимулира собствения добив, за да се откъсне от суровинната си зависимост от трети страни, това е много добра отправна точка. Още повече че Брюксел ще подпомага проекти за критични и стратегически материали, а българската индустрия е доминирана от компаниите за добив на металните руди. Въпреки че в този подсектор функционират само 23 от общо 336 предприятия в добивната промишленост у нас, реализираните приходи от продажби от тях са устойчиво над 60% от общите в бранша. Произведената продукция е на стойност 61% от общата за добива, а добавената стойност – 68% през 2022 г., показва доклад за въздействието на индустрията на Института за пазарна икономика.
В сектора за добив на цветни метали са и едни от най-качествените работни места в страната. Средната брутна работна заплата в района на Средногорието и Етрополе достига близо 43 хил. лв. на година, или над 3500 лв. на месец. Средните възнаграждения изпреварват два пъти средната заплата за страната и дърпат целия район напред – редица общини от района на Средногорието попадат сред топ 10 на общините в България по размер на средната заплата. Подобна е картината в Крумовград, чувствително над средното е и заплащането в Лъки и Мадан.
Всичко това изглежда като много добра предпоставка индустрията, а оттам и икономиката на страната, да дръпне напред в синхрон с европейския тренд. Но за съжаление, си остава само предпоставка. Управляващите не са направили никакви постъпки да транспонират Законодателния акт за критичните суровини на ЕС, а чиновниците и местното законодателство правят труден живота на инвеститорите в сектора. Неслучайно има само един новоразкрит рудник за 35 години след промените и той се осъществи мъчно и въпреки пречки от всякакъв характер.
Затова в следващите страници за пореден път ще покажем, че компаниите в сектора работят по най-високите глобални стандарти за устойчивост. Потърсихме и експертни мнения – родни и чужди, за това какво трябва да се направи, за да може суровините нужди за новата дигитална икономика да се добиват у нас по отговорен начин. Полическата криза и липсата на постоянно правителство правят тази задача трудна, но именно в трудни времена се открояват хората, които наистина искат най-доброто за България. В противен случай рискуваме не само да загубим добавената стойност, която дава браншът в икономиката, но и той да изчезне. Добивните компании постоянно въвеждат иновации, за да удължат живота на рудниците си, но това не може да се случва вечно. Настоящите находища на металните руди ще се изчерпят до 15 – 20 години. И тъй като проучването, разработването и добиването на полезни изкопаеми е дълъг, труден и рисков процес, времето за действия е сега.
Можете да закупите списанието в павилионите на Inmedio, големите вериги бензиностанции, търговските вериги "Фантастико", "Кауфланд", "Била" и др.
Абонирай се!
Абонамент за списание BGlobal може да заявите:-във фирма &bd...