Випускниците на МГУ могат да се реализират във всяка точка на света

Минно-геоложкият университет е първият български университет, докладващ своята устойчивост, казва проф. Ивайло Копрев, ректор на учебното заведение

Пламен Енев
Пламен Енев / 12 September 2024 08:14 >
Випускниците на МГУ могат да се реализират във всяка точка на света
Текстът е публикуван в бр.8/2024 г. на сп. BGlobal.

Проф. д-р инж. Ивайло Копрев е ректор на Минно-геоложкия университет „Св. Иван Рилски“ от края на 2019 г. Завършва МГУ през 2001 г., специалност „Разработване на полезни изкопаеми“. През 2010 г. защитава докторска дисертация, научна специалност „Открит и подводен добив на полезни изкопаеми“, специализант на Technische Universität Bergakademie Freiberg, Германия. От 2014 г. до 2020 г. е ръководител на катедра „Открито разработване на полезни изкопаеми и взривни работи“. Бил е зам.-декан и декан на Миннотехнологичния факултет към МГУ „Св. Иван Рилски“. Ръководил е и е участвал в над 100 национални и международни научноизследователски и научноприложни разработки, проекти и програми.

Проф. Копрев, добивната индустрия изживява своеобразен ренесанс заради важността на минералите за Зеления преход. Усеща ли се това по приема в МГУ?

Ренесансът на добивната индустрия не е само заради важността на Зеления преход, а заради това, че от една страна, човечеството изпитва все по-голяма нужда от суровини, а от друга – вече се достигна ниво, при което е възможно рационалното извличане на полезните компоненти в иначе бедни на съдържание суровини. Добивната индустрия в България последните години доказа, че е устойчива, че може да ѝ се има доверие. Тя е модерна, мислеща и работеща няколко стъпки преди всички останали индустрии. Благодарение именно на добрата симбиоза между науката, бизнеса и образованието тази година ни се довериха още повече кандидат-студенти, така че държавният прием беше изпълнен над 100%.

Какви нови специалности се разкриват и защо?

Минно-геоложкият университет „Св. Иван Рилски“ е единственото висше училище в България, което в продължение на седем десетилетия осигурява висококачествено образование в областта на проучването, добива и преработката на минерални и енергийни суровини. От основаването си през 1953 година до днес ние държим на индивидуалния си облик и не сме изменили на нашата визия и цел. Нито един ръководител на университета не е залитал по модерните и атрактивни за времето си професии. Ние създаваме минни инженери, защото това е нашето амплоа. Фокусирани сме в това, в което сме най-добри, и мисля, че това е правилният път. 

Ние сме консервативен университет и подхождаме много внимателно към въпроса за разкриване на нови специалности. През последните години ясно се открои нужда от специализирано образование в областта на пробивно-взривните работи. Ако се върнем назад в историята на университета, ще се види, че е съществувала катедра „Взривна техника и технология“, която е подготвяла кадри за минерално-суровинната индустрия. След задълбочен анализ и комуникация с бизнеса направихме стъпката да възстановим тази катедра и да открием нова специалност, степени бакалавър и магистър – „Взривна техника и технологии“, която да обезпечи необходимостта от тесни специалисти в минерално-суровинната и гражданска промишленост.

Темата за устойчивото развитие е широко застъпена в обществото. Как тя се вписва в учебните програми и специалности на университета?

Нашият университет има дългогодишна традиция в обучението и подготовката на кадри, които да отговарят на съвременните предизвикателства, свързани с опазването на околната среда и устойчивото използване на природните ресурси. В учебните ни програми на всички нива – бакалавърски, магистърски и докторски, се включват множество дисциплини, които пряко или косвено се отнасят до устойчивото развитие. Вярваме, че само чрез активно и целенасочено обучение и научноизследователска дейност можем да допринесем за устойчивото бъдеще на нашата планета. В този контекст е и изцяло актуализираната ни магистърска специалност „Индустриален мениджмънт“, която от есента ще подготвя специалисти от ново поколение, способни да се справят успешно с предизвикателствата на зелената трансформация в индустриалните предприятия. Учебния план сме фокусирали върху ключови области, свързани с екологично, социално и корпоративно управление (ESG), зелена и кръгова икономика, икономика на възобновяеми и енергийни източници, инвентаризация на емисиите на парникови газове, като по този начин ще предоставим на студентите необходимите знания и умения за прилагане на устойчиви решения и иновации. От друга страна, минерално-суровинната индустрия, която се захранва с нашите кадри, винаги е била първопроходник за темите, свързани с устойчивостта, и това е напълно нормално, такава е нейната природа – опазването на околната среда, безопасните и здравословни условия на труд и грижата за местните общности са основополагащи и изключително важни за нея.

Гордеем се, че сме първият български университет, докладващ своята устойчивост в съответствие с Международната инициатива за отчетност и Директивата 2014/95/ЕС на Европейския парламент по отношение на оповестяването на нефинансовата информация. Докладът ни съдържа и инвентаризация на парникови газове, изготвена в съответствие с приложимите международни методологии и правилата на GHG Protocol Standards by The World Resource Institute, The Global Reporting Initiative и United Nations Framework Convention on Climate Change reporting on annual inventories. В момента работим по нашия втори доклад и вярвам, че стъпките, които предприехме, ще се визуализират в резултатите за 2023 година.

Технологиите се развиват с огромни темпове, мините се дигитализират, навлиза изкуственият интелект. Успявате ли да вървите в крак с последните тенденции в сектора?

Да, технологиите се развиват, мините се дигитализират, но аз смятам, че изкуственият интелект трябва да се разглежда като инструмент в ръцете ни, а не ръководещ човека. Ние продължаваме да обучаваме нашите студенти преди всичко да бъдат мислещи хора. Изкуственият интелект е добър помощник – той веднага може да даде 4, 40 или 400 решения на даден казус, но инженерът е този, който трябва да направи анализ защо тези решения са възможни и кое от тях е най-доброто, най-правилното за дадената ситуация. Ние работим с най-добрите софтуери, имаме лаборатории с най-модерно оборудване, но продължаваме да обучаваме нашите студенти да мислят. Съвместните проекти на наши преподаватели с бизнеса дават възможност да се вкарат проблемите, на които трябва да се намери решение, в учебните зали и студентите да участват пряко в процеса, да бъдат креативни и да се развиват като знаещи, можещи, модерно мислещи и уверени личности и специалисти. Също така актуализирахме учебните ни програми и планове предвид иновациите, глобалните тенденции, развитието на минерално-суровинната и енергийната индустрия и принципите на устойчиво развитие. Материалът за курсовете е адаптиран да бъде възможно най-подходящ, включително актуални изследвания, теория и технологичен напредък.

Наскоро приключи първото издание на вашата ESG Академия. Разкажете ни повече за нея. Какви са резултатите?

ESG Академията към Минно-геоложкия университет „Св. Иван Рилски“ е първата специализирана национална програма за обучение на специалисти от минерално-суровинната индустрия по устойчиво управление. Реализирана е в партньорство с Асоциацията на специалистите по устойчивост. Лекторите са висококвалифицирани експерти, които комбинират експертиза и международен опит, натрупани в академичния сектор, публични институции, частни местни и международни компании и неправителствени организации. Академията е структурирана в пет модула: „ESG подход в управлението“, „Социален стълб на устойчивост“, „Екологичен стълб на устойчивост. Зелена и кръгова икономика“, „ESG регулации в минерално-суровинната индустрия“ и „Отговорни и устойчиви инвестиции и иновации. Кръгови решения“. Първото пролетно издание на ESG Академията се проведе с голям успех и предизвика широк интерес сред специалисти от различни сфери, макар фокусът да са специалистите от минерално-суровинната индустрия. Интересът към следващите обучения е значителен, вече записваме участници за есенното издание, датите са обявени на сайта на университета.

Каква е степента на реализация на възпитаниците на университета?

Инженерите винаги ще бъдат сред най-търсените специалисти в глобален мащаб. Последните пет години приемаме кандидат-студентите на база бала от дипломата, без допълнителни приемни изпити. Академичното ръководство на МГУ развива гъвкава политика, която позволява да се запише всеки желаещ, но завършват само най-добрите. Изказано в цифри – по-малко от 25% завършват на първа защита. Това са около 120 човека. За тези млади инженери има засилена конкуренция от страна на фирмите. Въпросът за реализацията на младите специалисти, мотивирани да работят и успешно завършили МГУ, не стои на дневен ред. Въпросът пред тях е къде желаят да се реализират професионално – в България или в която и да е друга точка на света. Инженерната диплома отваря еднакво вратата за реализация в дружества в областта на геологията, гражданското и промишленото  строителство, опазването на околната среда, газови компании, в енергийно-суровинния отрасъл и др. Както казах, минната индустрия е няколко стъпки пред останалите както в България, така и в световен мащаб. Тя осигурява социално-битови условия на много по-високо ниво, отколкото другите индустрии. Да, в този бранш няма home office и работата от вкъщи е немислима. Ето защо развиваме целенасочена политика за търсене на три основни типа кандидат-студенти: изследователи, иноватори и преследвачи на идеи. Това са младите хора, които са готови да изследват света около себе си, искайки да развиват своите новаторски идеи.

Колко важно е взаимодействието с бизнеса за повишаване на качеството на образованието в МГУ?

То е ключово. Няма как да има качествено образование, ако няма разбиране, добра комуникация и обратна връзка както от страна на бизнеса, така и от страна на университета. Ние обучаваме нашите студенти да влязат в реалната работна среда на минните компании в България и по света, но това няма да е възможно без разбиране от страна на дружествата. Чрез платени стажове от страна на бизнеса даваме възможност на студентите още от първи курс да се докоснат до реалната работна среда. Така те знаят какво ще работят и могат още в началото на следването да преценят къде и как виждат своето място за професионална реализация. Освен това компаниите отварят вратите си и за нашите учени. Значителна част от научните ни разработки са на база съвместни проекти, които се реализират директно в практиката на дружествата от бранша.

Какво е качеството на образованието в минно-геоложките науки, ако трябва да се сравняваме с останалата част от света?

Ще дам пример – студент, който завърши при нас бакалавърска степен и след това замина за Великобритания, където защити магистратура, в момента работи в третата по големина минна компания в Австралия. В средата на юли т.г. защити докторска степен по „Открит и подводен добив на полезни изкопаеми“ именно в МГУ. Ако той не вярваше в качеството на образованието в нашия университет, щеше да стане доктор най-вероятно в Австралия, Канада или Чили.

Можете да закупите списанието в павилионите на Inmedio, големите вериги бензиностанции, търговските вериги "Фантастико", "Кауфланд", "Била" и др.
Exit

Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки.

Политика за личните данни Съгласен съм Отказ