Текстът е публикуван в бр. 5 (45) на списание Business GlobalДнес селското стопанство произвежда близо една четвърт от всички емисии на парникови газове в света. Глобални рестрикции, както при други замърсяващи сектори, засега не са приложими, защото световните лидери не искат да застрашат изхранването на населението. Но първите стъпки към постигане на устойчиво земеделие са факт – веган протеини, дигатални и сателитни решения, както и разработване на устойчиви семена, са част от възможностите в тази посока.
В процес на налагане е един много силен коз за намаляване на емисиите от селското стопанство. Това е биовъгленът, който мнозина наричат още „черно злато“. Причината е, че той не само има потенциал да абсорбира до 3 милиарда тона CO2 всяка година, което е приблизително 6% от световните емисии на парникови газове, но и подобрява реколтите.
Как се получаваБиовъгленът се получава при изгарянето на биомаса като дървесина, листа, оборски тор, стърготини, компост и др. Той е материал, богат на водород, който се произвежда в затворен контейнер при липсата на кислород. Биовъгленът поглъща водорода и го съхранява в стабилна форма извън атмосферата за стотици или хиляди години. Това се дължи на специфичните му химически и физични качества – той има много пори и шупли и химическа структура, която го прави по-устойчив срещу микробиално гниене.
.jpg)
За да се получи биовъглен, биомасата се изгаря чрез пиролиза – термохимичен процес на топлинно разлагане на органична материя при температура от около 500 – 700°С в безкислородна среда. Това е химична реакция, която предшества процесите на горене и газификация. Крайният продукт от този процес е смес от твърди елементи (пиролизен въглен).
Проучване, проведено през 2020 г. от Университета на Британска Колумбия в Канада, подчертава глобалния потенциал за отстраняване на въглероден диоксид чрез биовъглен. В него се посочва, че биовъгленът може да премахне минимум 10% от националните емисии в повече от 25 страни, предимно концентрирани в Африка, Южна Америка и Европа.
Възможни приложенияИзползването на биовъглен е една от обещаващите стратегии за опазване и подобряване на жизненоважни почвени характеристики като структура, киселинност, съдържание на органичен материал и други. Той не е просто тор или компост, а много стабилен органичен материал. Биовъгленът създава по-здравословна среда за растеж на растенията, подпомага задържането на вода и усвояването на хранителни вещества, което води до по-високи добиви.
Биовъгленът не е заместител на компостирането, а добавка към него. Добавянето на биовъглен в ранните етапи на компостиране може да намали времето за обработка и да увеличи температурите на нагряване, което убива повече патогени или семена на плевели.
Проучванията показват, че биовъгленът има по-голямо позитивно въздействие върху по-бедните почви, както и в региони, където е трудно да се изгради дълбок органичен почвен слой. В места, където засушаванията са чести и продължителни, биовъгленът може да спомогне за подобряване на управлението на водите. При някои видове многогодишно земеделие и овощарство използването на биовъглен би могло да доведе до по-ранно плододаване на дърветата. Тъй като някои видове биовъглен могат да намалят усвояването на метали от растенията, използването му би било ценно и за намаляване на токсичността на почвите.
Фермерите, които използват биовъглен, се радват на повишени добиви И в България е правено изследване на торенето с биовъглен, от Института по почвознание, агротехнологии и защита на растенията „Никола Пушкаров“. Според него земеделците, които го ползват, биха намалили с 20% използването на конвенционални торове. Друго заключение е, че добивите при това торене се повишават значително. И още – микробиалната активност на почвата също се увеличава, което е важно за възстановяване на изтощените терени.
Друга важна причина за прилагане на биовъглена е за по-добро управление на отпадъците, като например животински тор и растителни отпадъци от селското стопанство, които замърсяват подпочвените води, реките и езерата. Като вторичен продукт от декомпозицията на биомаса биовъгленът може да се използва като основа за производство на фуражна добавка за стабилизиране на храносмилането при животните. Той може да се използва и като филтър за пречистване на вода или като висококачествен дървен въглен за барбекю, както и като добавка в различни строителни материали – гипс, бетон, асфалт.
Примери от практиката
Подходите за производството на биовъглен могат да бъдат два – централизиран и на мястото, на което се получава биомасата. Първият начин изисква по-мащабно съоръжение и съответно по-голяма инвестиция. Суровината трябва да се събира и транспортира до централизираната производствена база. Такава инсталация произвежда паралелно и енергия, която се използва отчасти за нуждите на производството, но и за външни потребители. Такъв пример е шведската столица Стокхолм, където от 2017 г. работи завод за производство на биовъглен. С помощта на жителите на града и местните власти градинските и паркови отпадъци се събират и съхраняват в различни центрове за управление на отпадъци, разположени на територията на Стокхолм. Страничният продукт от производството на биовъглен – пиролизният газ, генерира енергия за градската топлофикационна система. Продуктът се продава и на други местни власти, за да се използва за отглеждане на растения и дървета в паркове и обществени места в града.
Инсталацията в Стокхолм освен биовъглен произвежда и газ, който се ползва от градската топлофикацияДругият подход е съоръжението да бъде изградено в близост до мястото, където се генерират специфичен вид отпадъци, които могат да бъдат преработвани. Така постъпи френската компания NetZero, която откри първата си фабрика за биовъглен в Бразилия. Тя е разположена източно от Бело Оризонте, в района на плантациите за кафето Матас де Минас. Нейният годишен производствен капацитет от над 4500 тона биовъглен ще позволи премахването на еквивалента на повече от 6500 тона атмосферен CO2, като същевременно ще осигури трайно решение за наторяване за селското стопанство. Благодарение на партньорството с Coocafé, кооперация от повече от 10 000 фермери, NetZero събира хиляди тонове остатъци от лющене на кафе, за да ги превърне в биовъглен. Той ще бъде използван от 400 производители на кафе, за да подобрят добивите си, като същевременно позволяват съхраняването на атмосферния въглерод в почвите.
Малки инсталации, собственост на фермери, са масова практика в САЩ, където законодателството отговори първо на потребностите на фермерите да печелят от прилагането на екологичните практики, така че да компенсират ниските добиви, получавани при минималните обработки на почвите, имащи за цел да запазят въглерода в горния земен слой. Практиката с издаването на въглеродни кредити в САЩ е напреднала много, като там отдавна има специални фирми, изчисляващи процента на пестене на въглероден диоксид на всеки земеделски производител. След като получи сертификат с размера на спестените емисии, той може да го продава на предприятията замърсители, които са длъжни да плащат за вредните емисии в техните производства.
Европейската комисия е в напреднал етап на подготовка на подобен регламент, с който да въведе в употреба така наречените „въглеродни кредити“ в областта на селското стопанство, с които земеделците да получават плащане за това, че щадят природата. Би трябвало до края на 2024 година, след съответните съгласувания, този регламент да стане факт и в Европа.