Текстът е публикуван в бр. 3 (43) на сп. Business GlobalВсяко поколение си има предпочитания – някои остават и за следващите, други се появяват и си отиват. Животът в микробус или кемпер се превърна в мода сред поколението Z през последните няколко години. Хората, родени между 1997 и 2012 г., са първите, които не познават живот без социални медии и интернет. Това ранно общуване с технологиите често води до стереотипи за пристрастяване, антисоциални или нарцистични тенденции. Статистиката като че ли по-скоро подкрепя подобни твърдения, но и много от представителите на Z се наслаждават на приключенски начин на живот.
Те предпочитат този алтернативен метод не само защото в повечето случаи е по-евтин от купуването или наемането на жилище.
Какво предлагат мобилните жилищаМобилните домове най-често са микробуси от типа, който по нашите ширини наричаме ван или маршрутка. Някои автомобилни производители, като „Мерцедес“ и „Фолксваген“, предлагат заводски модели, които позволяват да се живее в тях. Но в повечето случаи става въпрос за преработени превозни средства. В САЩ, където този начин на живот е най-разпространен, има стотици автоработилници, специализирани в преобразуване на микробуси.
©shutterstockВ един средностатически ван можете да намерите кухня, хладилник, легло, място за съхранение, някакъв вид тоалетна, която често е съчетана с малък душ. Повечето модели имат вградена интернет връзка. Постоянното електричество може да се осигури по два начина. Единият е с генератор, който обаче е шумен. Другият вариант е чрез соларни панели с някаква система за съхранение на енергия, който пък е скъп като първоначално инсталиране. В крайна сметка един ван за номадски начин на живот може да струва между 50 000 и 250 000 долара, в зависимост от екстрите. Ако пространството в преобразуван ван не е задоволително, винаги съществува опцията за кемпер, при който тези удобства са фабрично вградени, но при него лимитиращият фактор са големите размери, които не са подходящи за всеки шофьор.
©shutterstock Защо животът на колела стана толкова популяренМожем да благодарим на YouTube, Instagram и всички други социални медийни платформи за огромното нарастване на популярността на живота на колела. Някои създатели на интересно съдържание споделят своите приключения онлайн, за да могат другите да ги видят и да им се насладят. Това често създава желание повече хора да прегърнат номадския начин на живот и да видят, че не е толкова невъзможно, колкото някога са си мислили. Животът в микробус получи допълнителен тласък заради хаоса, породен от ковид пандемията през 2020 г. и 2021 г. През това време хората търсеха алтернативни възможности за пътуване и задоволяване на чувството си за приключение. Подвижният дом стана добро решение и предлагаше гъвкавост и свобода за пътуване по това време.
©shutterstockКакви са предимстватаОграниченото пространство на микробуса насърчава минималистичен начин на живот, при който преживяванията са с приоритет пред вещите. С минимални месечни разходи, като такси за паркиране и разходи за гориво, обитателите на микробуси могат да отделят ресурси за преживявания, а не за високи наеми или ипотечни плащания.
Традиционният начин на живот обвързва хората с определено място, но животът във ван нарушава тези граници. Дистанционната работа и дигиталното номадство се увеличават, което позволява на хората да печелят средства за живот, докато постоянно променят средата си. Възможността да следвате приключението, където и да ви отведе, е един от най-невероятните аспекти на живота във ван. Можете да изберете един ден да се събудите призори над океана и на следващия да се окажете сгушени в горист планински склон в своя мобилен дом. Да живееш във ван, често означава да си близо до природата, заобиколен от нейната красота. Естественият свят се превръща в съществена част от вашето ежедневие, осигурявайки комфорт и усещане за заземяване.
©shutterstockЖивотът в микробус е и в съответствие с ценностите за устойчивост, които поколението Z изповядва. Като опростявате притежанията си и намалявате въглеродния си отпечатък, вие допринасяте за по-екологичен начин на живот. Bloomberg съобщава, че вече се появяват климатични племена – хора, които избират да живеят в мобилни домове не само заради тяхната устойчивост, но и защото вярват, че в крайна сметка глобалното затопляне и екстремното време може да сложат край на заседналите модели на живот.
Животът във ван премахва излишното, което води до преоткриване на красотата в простотата. Общности от хора, които живеят по този начин, са се формирали по целия свят, създавайки възможности за общуване, споделяне на истории и изграждане на трайни приятелства. Да не забравяме, че по-простичкият начин на живот влияе директно и върху здравето – може да помогне да регулирате кръвното налягане, да намалите риска от заболяване и да подобрите цялостното си здраве.
©shutterstock
Не може да е перманентноВсичко това е супер, но не очаквайте представителите на поколението Z, които в момента водят този начин на живот, да го правят завинаги. Сега те са млади и авантюристично настроени, което е разбираемо. Но това няма да продължи дълго, защото животът във ван не е лесен. Видеата в социалните медии често са много излъскан образ. Да се научите да управлявате вашата вода и енергия, са две трудни задачи, които изискват много дисциплина. Използването на миниатюрни и лимитирани баня и тоалетна също е предизвикателство пред личната хигиена и определено не е за всеки. Много хора се впускат в този начин на живот, без да са направили достатъчно проучване, и бързо го изоставят, когато разберат, че не е толкова лесно, колкото го представят социалните медии.
©shutterstock