Кариера на 360 градуса
Защо хора с успешен кариерен път в един момент решават да направят завой и рязко да сменят дейността, попрището, житейските и професионалните си цели? И кога този завой може да ги отведе на по-широка и по-щастлива магистрала
Текстът е публикуван в бр. 3 (43) на сп. Business Global.
Автор: Огнян Киряков*
Искате ли да продължите да се катерите по стълбата на кариерното си развитиеq или обмисляте завой, който да ви извади от пресата на работното време от девет до шест? Чувствате ли, че сте зациклили в рутината на индустрията, в която работите от годиниq и вече не трупате знания, които да са ви от полза? Четете ли всички тези статии, които мрачно предсказват изчезването на редица професии с навлизането на изкуствения интелект? Търсите ли по-добър баланс работа – личен живот и по-добра финансова стабилност? Ако отговорите поне на един от въпросите с „да“, струва си да прочетете следващите редове.
Защо промяна?
Хората променят кариерните си цели по различни причини. Понякога това е така, защото са осъзнали, че текущата им кариера не е толкова удовлетворяваща, колкото са си мислили. Може също да е и защото техните приоритети са се променили и искат кариера, която е в по-добро съответствие с техните ценности и актуални житейски приоритети и нужди. Трупането на професионален и личен опит естествено води до разширяване на мирогледа и поява на нови стремежи. Към това добавете натрупаната умора и демотивираща рутина на повтарящи се дни, месеци и години в правене на едно и също.
Обикновено промяната е резултат от комбинация от лични, професионални и външни фактори. Най-честата причина са външните фактори. Хората, особено в зряла възраст, се боят от промяна и не искат да рискуват, като последват своите амбиции и емоции. Рядко ще срещнете човек, който е оставил добре платената си корпоративна работа, за да преследва „нови предизвикателства“, каквото е клишето в корпоративните съобщения при напускане на висши мениджъри. Най-често има някакво сътресение, като преструктуриране, закриване на бизнес, уволнение, релокация по някаква причина или здравословен проблем. Когато един професионалист е изваден от кариерния си път, той получава шанс да сбъдне идеите и мечтите си, с които е заспивал уморен след изтощителен корпоративен ден. Често това е моментът, в който да стартира резервния „План Б“.
Време ли е
Как да разберете кога е време да промените кариерните си цели? Отговорът е различен за всеки. За някого сигурен знак е, ако е отегчен и му липсват предизвикателства в настоящата работа за дълъг период от време. За друг откриването на нови възможности за бизнес може да е отключващият момент за кариерна промяна. Причина за стартиране на собствен бизнес може да са визия за нов продукт или услуга, гениална идея, откриване на пазарна ниша, трансфер на успешен бизнес модел от чужбина.
Кариерната промяна не е свързана задължително с предприемачество. Вариантите за кариерен завой са три (виж матрицата). Първият е да останете в същата индустрия, но да поемете нова роля. Например от маркетинг мениджър може да се преквалифицирате като HR директор, защото обичате да работите с хора и да решавате проблемите им. Това ще ви донесе едно обогатяване с познаване на трудовото законодателство, социални програми и програми за мотивиране на служителите. Втори вариант е да смените индустрията, като работите същата работа, която сте работили до момента. Вдъхновяващо е да научите отвътре кои са двигателите на успеха в новата сфера, взаимодействие с нови партньори и клиенти. Това като че ли е най-умереният вариант на кариерен завой. След две-три успешни смени на индустрии се превръщате в универсален ресурс, който може да се впише във всеки бизнес модел. Така се случва например при добрите търговци. Продажбите са до голяма степен въпрос на вътрешна енергия и харизма, които са търсени във всяка индустрия.
Третият вариант, който носи и най-много предизвикателства, е смяна на индустрията и влизане в нова роля. Такава промяна е типична за професионалисти в зрял етап на своята кариера, когато често са канени в съвършено нови индустрии. Пример за това е Анджела Арендс, която беше главен изпълнителен директор на Burberry. След осем години успешно ръководене на водещ бранд в сектора мода и търговия на дребно тя беше поканена да стане старши вицепрезидент на търговията на дребно и на онлайн магазините в Apple. Аренд пренесе своя опит в брандирането и клиентското изживяване от модата в света на високотехнологичния гигант. В тази категория е и промяната в стил „люлеещо се въже“.
Кариерна стълба или люлеещо се въже
Класическото кариерно развитие често се оприличава и изобразява като изкачването по стълба. Стъпало след стъпало, професионалистът ръководи все повече ресурси и има по-голяма сила за въздействие в организацията, в която работи. Това е добре проверен класически модел. Има и нова тенденция, характерна за поколенията Z и Y. Много млади професионалисти вече не се интересуват от изкачването на тези стъпала като самоцел. Вместо това те се фокусират върху работа, която им осигурява добър живот по техните разбирания. За тях е по-важно непрекъснато да развиват нови умения, да изграждат значими връзки на работното място, да живеят щастлив и здравословен живот и да работят за каузи. Тяхната идентичност не се основава на длъжността и статуса им, а на това доколко работата им отговаря на техните лични ценности и интереси. Те все още са готови да работят усилено и активно да търсят възможности за растеж, но не непременно по линеен начин. Точно като въжена люлка те могат да се движат нагоре, надолу, напред, назад и настрани, за да постигнат баланс между личните и професионалните цели. Често си дават и кариерна почивка и инвестират време в лично развитие, например като пътуват или започнат ново обучение, за да станат експерти в нова област. Смяната на индустрията или ролята е смяна на въжето. Смяната на компания, индустрия или функция позволява на човек да се предизвика сам и да открие какво наистина е важно за професионалния му живот.
Важно е да обърнете внимание на промените в личния си живот, които могат да повлияят и на кариерните ви цели. Например, ако създавате семейство, може да искате кариера, която позволява повече гъвкавост и баланс между работата и личния живот. Ако преминавате през сериозен житейски преход, може да пожелаете да имате кариера, която осигурява повече стабилност и сигурност, и да намалите темпото. Ако индустрията, в която работите, трайно се свива, не е нужно да чакате мъчителния ѝ предизвестен край. Разбира се, не става въпрос за всички изписани небивалици за професии, които ще изчезнат ей сега заради възхода на прилагането на изкуствен интелект.
Как възникват кариерни иновации
Какво ще стане, ако кръстосаме змия и таралеж? Отговор: два метра бодлива тел. Този стар виц е добър пример за създаване на нов продукт чрез иновация. Иновацията се ражда в пресечната точка на различните дисциплини. Междуиндустриалните иновации често включват мислене отвъд традиционните граници, насърчаване на сътрудничеството и използване на допълващи се силни страни от различни сектори. Получените нови продукти имат потенциала да разрушат съществуващите пазари, да създадат нови възможности и да се справят с предизвикателствата.
Успешни кариерни промени се случват при наслагване на натрупани опит и знания в различни области. Днес кръстосването на каквато и да е специалност с познания в технологичната сфера като че ли е обречена на успех. Всичко, което е правено по традиционен начин, зове да бъде пренесено, преосмислено или доразвито в дигиталната среда на мобилните ни устройства и облачната инфраструктура на ИТ доставчиците.
Знанията, натрупани в една индустрия, могат да намерят приложение в напълно различни сектори. Пример за трансфер на технологии е използването на технологии за смартфони в преносими устройства, които следят здравните показатели. Друг пример за пробив е използване на нови технологии в образованието. Пресечната точка на образованието и технологиите води до разработването на онлайн платформи за обучение, виртуални класни стаи и интерактивни образователни инструменти, революционизиращи начина, по който хората имат достъп и се ангажират с образователно съдържание. Това е сфера, в която всеки натрупал професионални познания може да се изяви.
Потърсете си партньор(и)
Както вече стана дума, иновациите процъфтяват в пресечната точка на различни индустрии – концепция, известна като междуиндустриална иновация или индустриална конвергенция. Когато идеи, технологии и опит от различни сектори се обединят, те могат да доведат до нови решения и напредък. В този смисъл изграждането на добри партньорства може да се окаже решаващо в търсенето на нови решения. Ако стартирате нов бизнес, потърсете партньор, носител на допълващо знание. Ако сменяте индустрията, намерете ментор, който да ви подкрепя с експертиза в непознатата среда. Примери за допълваща се експертиза са партньорства между математик и биотехнолог, лекар и специалист по изкуствен интелект, недвижими имоти и виртуална реалност, и много, много други.
Какви качества са нужни
Успешната кариерна промяна зависи от доброто комбиниране на досегашен натрупан опит, лични качества и опознаване на новата област, в която се развиваме. Има голяма част от натрупани умения, които са преносими в новата бизнес среда. Такива са уменията за планиране, комуникация, управление на хора и много други. Те се комбинират и усилват от личните ви качества като упоритост, любопитство да учите нови неща и прецизност.
Независимо дали стартирате собствен бизнес, или се присъединявате към нова бизнес организация, задължително трябва да имате предприемачески начин на мислене. Това включва отвореност към нови идеи и креативно мислене, готовност за поемане на пресметнати рискове и приветстване на нови възможности. Творческото мислене е от съществено значение за успешното решаване на проблеми и намирането на новаторски начини за подход към предизвикателствата в новата кариера. Предприемачите откриват и преследват нови възможности. Да бъдеш проактивен в идентифицирането и преследването на нови пътища е от решаващо значение при промяната на кариерата. Бъдете готови за поемане на пресметнати рискове и излизане извън зоната на комфорт.
Вече всичко е дигитално
В днешно време, независимо от индустрията, в която работите, със сигурност ще ви се наложи да анализирате голям обем от данни, за да вземате информирани решения на основата на критичен анализ на данните. Няма как да не споменем използването на инструментите на изкуствения интелект в търсене на отговор на предизвикателствата на новата ви работа. Направете си честен самокритичен анализ, за да установите дупките в знанията си. Обърнете внимание на дигиталната си култура. С каквото и да се захванете, новият свят е дигитален и вие задължително трябва да сте в него, ако искате да сте успешни.
*Огнян Киряков има опит в областта на информационните технологии и телекомуникациите. Заемал е висши ръководни постове в местните представителства и регионални структури на Microsoft, Xerox, Cable and Wireless и Tek Experts. След дългогодишна корпоративна кариера се насочва към консултантски услуги в областта на бизнес моделирането и организационното преструктуриране, оптимизирането на бизнес процеси, управление на проекти и на промяната. Има техническа и икономическа магистратура и е участвал в програма за обучение на ръководни кадри на Microsoft в INSEAD. През последните години развива успешен проект за биологично отглеждане на българска маслодайна роза и лавандула и на бранда The Roses Valley.
Абонирай се!
Абонамент за списание BGlobal може да заявите:-във фирма &bd...