Тим Курт, „Аурубис България“: Мед за бъдещето
Новият брой на BGLOBAL с финтех приложение и тема за дуалното образование
Балансът между конкуренция и сътрудничество е равновесната точка в глобалния свят. И както при всеки баланс, изкривяването в едната или в другата посока те изхвърля от траекторията на развитието.
В десетилетията на прехода, с малки изключения, политическата класа в България показва, че е далеч от равновесната точка. За разлика от повечето компании, които продължават да се развиват въпреки нестабилната среда. Като „Аурубис“ – най-голямата компания в страната, която
ще „порасне“ с още 800 млн. лв. инвестиции
в разширяване на производството си. И не само – важна част от новата инвестиционна програма е свързана с разширяване на производството на възобновяема енергия за собствено потребление, както и с пестенето на енергия чрез подмяна на 460 двигатели ниско и средно напрежение с мотори от последно поколение.
Виждам светло бъдеще през металургичния сектор, защото металите, особено медта, играят ключова роля за енергийния преход, за декарбонизацията и мобилността. Зелената сделка се нуждае от мед във всичките си проявления, казва в новия брой на BGLOBAL изпълнителният директор на „Аурубис България“ Тим Курт. Облаците пред светлото бъдеще на българската индустрия, не само медната, са демографския проблем в съчетание с продължаващото изтичане на таланти и изоставането на образователния сектор. А политическата нестабилност в последните години утежнява ситуацията заради липсата на предсказуемост.
Нестабилност, която в по-крайните си популистки проявления увеличава
проблемите на пенсионната система
и ги превръща в структурни проблеми на фиска (анализ по темата може да прочетете в секция BOBSERVER на BGLOBAL). Дотам, че темата за увеличаване на данъчни ставки или за промяна на плоската данъчна система вече не е тема табу.
„С кого да говориш, ако искаш реформа в образованието?“, пита риторично Тим Курт. С кого да говориш, след като и първото глобално изследване на социално-емоционалните умения на учениците на ОИСР показва значими липси сред българските 15-годишни тийнейджъри? Изоставането по линия на образователните умения, което от години показва изследването PISA, се доказва и при емоционалните умения, ключови за образователния и професионален успех на всеки човек. Още една червена лампа за крещящата необходимост обществената енергия да се фокусира в посока на образованието.
И още един довод – докато компаниите се задъхват от недостиг на добре обучени работници и специалисти,
дуалното образование,
доказало ползите си за пазара на труда в страни като Германия, Австрия, Швейцария, 10-та година все още буксува в България. Вместо да се увеличава, интересът на фирмите намалява, защото не виждат възвръщаемост на инвестициите си в обучението на децата. Намалява и интересът от самите деца, а повечето идеи за промяна на учителите, които реално се занимават с това обучение, все още са на хартия. Малкото изключения, като опитът на „Асарел Медет“ и професионалната гимназия в Панагюрище, само потвърждават правилото.
За всичко това – и още, може да прочетете в темата за дуалното образование в новия брой на BGLOBAL. И за надеждата за рестарт, свързана отново с европейския опит и европейското финансиране.
В същия брой може да прочетете и за потенциала на българския бизнес във финансово-технологичния сектор. България има талантите да се превърне във
финтех хъб на региона,
ако регулациите в тази сфера не изоставаха, ако се отпушат съвременните форми на финансиране и ако регулаторните органи станат проактивни към стартъпите, казват от Българската финтех асоциация. Доказва го опитът и продуктите на компаниите от сектора – и по-малки, и по-големи (като VISA или „Борика“), част от които се представят в тематичното приложение на BGLOBAL в този брой.
Важна причина за развитието на бизнеса е, че живеем в глобален свят – пазарите и възможностите извън България са много по-големи от тези вътре. Но и конкуренцията е глобална, затова способността за сътрудничество в името на общия успех – на един бранш, на един регион, на една държава – е не по-малко важна. Липсата й се усеща и на ниво компании, и на ниво общини, показа първата регионална конференция от поредицата „Бизнесът и регионите“ на BGLOBAL, посветена на Северозападна България. Но срещата в Монтана показа, че
потенциалът на Северозапада
все повече се забелязва, а митът за дълбока изостаналост се превръща само в мит. Има структуроопределящи и активни инвеститори – АЕЦ „Козлодуй“, „Монбат“, „Емко“, „Компас“…, има активни кметове. Въпросът е да действат заедно не само на областно, но и на регионално ниво, за да постигнат заедно по-бърз и дългосрочен успех. Включително и за да ги чува по-силно, и по-ясно, централната власт.
Тези и още теми може да прочетете в новия брой на BGLOBAL, който вече е в продажба.
Можете да закупите списанието в павилионите на Inmedio, големите вериги бензиностанции, търговските вериги "Фантастико", "Кауфланд", "Била" и др.
Абонирай се!
Абонамент за списание BGlobal може да заявите:-във фирма &bd...