Все повече хора са изложени за по-дълго време на все по-високи температури
Източник: Shutterstock
Климатичните промени забавят придвижването на гигантски горещи вълни на планетата и така все повече хора са изложени за по-дълго време на все по-високи температури, установи научно изследване, цитирано от Асошиейтед прес и АФП.
След 1979 г. глобалните горещи вълни се движат с 20 на сто по-бавно отпреди, което означава, че повече хора са изложени на въздействието им за по-дълго време, и настъпват с 67 на сто по-често, сочат резултатите от проучване, публикувани в сп. "Сайънс адвансис". Изследването е установило също, че най-високите температури при горещите вълни са по-високи, отколкото преди 40 години, и обхващат по-големи територии.
Предишни изследвания също са установявали усилване на горещите вълни, но настоящето е по-изчерпателно и се концентрира не само върху температурите и обхванатите райони, но и върху продължителността на горещините и как те се придвижват между континентите, казват климатолозите и съавтори на изследването Вей Чжан от Университета на щата Юта и Гейбриъл Лау от университета Принстън. Те са установили, че в периода 1979-1983 г. глобалните горещи вълни траят средно по осем дни, но през 2016-2020 г. продължителността им средно е 12 дни.
Евразия е най-силно засегната от по-дълготрайни горещи вълни. Придвижването им се забавя най-силно в Африка, а в Северна Америка и Австралия е отчетен най-висок ръст в общото въздействие, което отчита температурите и обхванатите райони.
Това изследване изпраща ясен сигнал, че климатичните промени правят горещите вълни по-опасни по повече от един показател, каза климатологът Майкъл Уинър от Национална лаборатория "Лорънс Бъркли" в САЩ, който не е част от изследователския екип.
Точно като във фурна, колкото повече се пече нещо, толкова повече се "сготвя". В случая това са хората, казват авторите на изследването.
"Тези горещи вълни се придвижват все по-бавно и по-бавно, което на практика означава, че...горещата вълна просто е надвиснала над мястото и може да се задържи там по-дълго", каза Чжан. "И неблагоприятното въздействие върху човешкото общество може да бъде голямо и да се увеличава с времето".
Екипът е извършил компютърни симулации, които показват, че промяната се дължи на парниковите емисии, възникващи в резултат на изгарянето на въглища, петрол и природен газ. Чжан каза, че е особено разтревожен за градовете, поразени от горещи вълни, в които липсват зелени зони и климатици в помещенията за някои групи от населението.
Учените са изследвали и метеорологичните явления, които са свързани с появата на горещите вълни. Атмосферните вълни, които придвижват метеорологичните системи като струйните течения, отслабват, така че не преместват достатъчно бързо горещите вълни от запад на изток на повечето континенти, каза Чжан.
Абонирай се!
Абонамент за списание BGlobal може да заявите:-във фирма &bd...