В преследване на слънцето
Французинът Адриен Баки заменя Белгия за България, за да разработва видеоигри

Източник: Тони Тончев
Текстът е публикуван в бр. 3 (31) на сп. Business Global
Защо България?
Как изглеждаме в очите на хора, израснали в друга среда? В поредицата на BGLOBAL ви даваме този поглед към нас като общество и като бизнес среда.Висок, с атлетична фигура и боядисани в синьо брада и вежди, Адриен Баки изглежда като излязъл от фантастичен свят. И в това има нещо вярно – компанията Chibi Phoenix, на която той е съосновател и изпълнителен директор, е създател на видеоигри. От 2008 г. французинът се е установил в България, а Chibi Phoenix е сред най-големите в бранша у нас.
Завършил магистратура по маркетинг във висшето училище ESCEM, кариерата му започва през 2004 г. в маркетинг отдела на Bosch, Франция. Година по-късно вече е в Брюксел, където работи за белгийска компания за маркетинг услуги. Там се запознава с Алекзандр Пансиер и Лорен Гома, приятели и колеги, с които заедно решават да създадат собствен бизнес и през 2007 г. напускат работа. „Първата година беше катастрофална, мъчехме се като грешни дяволи“, казва Баки. През втората разширяват дейността с аутсорсинг услуги, имейл маркетинг услуги и нещата потръгват. Тогава решават, че е наложително да сменят държавата. „В Белгия е много мрачно. Хората са прекрасни, но няма слънце, вали често, влажно е почти през цялата година. Беше ми много трудно в емоционално отношение да намирам енергия и мотивация, за да бъда предприемач в тази среда. Колкото харесвах хората, толкова имах нужда от слънце“, обяснява французинът.
С неговите партньори търсят място, където има слънце, ниски данъци и вкус на приключение. Техни приятели с успешно студио за видеоигри в София ги убеждават да се преместят. Решението не е трудно за Баки – вече е посещавал страната през 2005 г., докато е работил за белгийската компания.
През 2008 г. тримата идват за десетина дни и два месеца по-късно направо се преместват. „И все още сме тук, защото обичаме България“, казва той. Съпругата на Баки – Катарина, е португалка, но двамата се запознават в България. Имат син, който обича местните храни, като сирене, баница и айрян.
Сравнението
Адриен Баки често пътува до Париж, за последно е бил през януари. Определя го като „много интересен и комплексен град – красив, всепоглъщащ, древен, има мистериозна атмосфера“. Но е притеснен от социалното неравенство, което вижда там – пристрастен към литературата и изкуството, сякаш вижда историите на Виктор Юго по улиците на града.
В „Клетниците“ Юго пише за хората, които живеят в нищета в Париж, а „Парижката Света Богородица“ показва битката между бедните, скитниците, различните и богатите и армията. „Все още го има това – казва Баки. - Париж е жесток град. Изключително красив, минава през времето, но проблемите си остават същите – има изключително богати и изключително бедни хора. Днес в центъра на Париж много повече хора спят по тротоарите, има много повече наркомани.“
В българската столица не вижда такова ниво на бедност. Категоричен е, че стандартът на живот в България през последните 15 години е нараснал значително, и отбелязва, че в Париж и Лондон контрастите между много богатите и много бедните са много по-големи, отколкото в София.
Когато пътува в чужбина по работа или на почивка, неизбежно сравнява всяко място с България: „И виждам, че България е страхотна държава, по много причини. София още повече. Все още мнозина се оплакват от различни неща в България, сравняват с Германия или САЩ, където било много по-добре. Не казвам, че нещата тук са перфектни, но в България е много добре, само хората трябва да сменят малко манталитета и да не се оплакват“, казва той.
Успехът
Адриен Баки е щастлив, че има бизнес в България, и смята, че българските софтуерни разработчици и инженери са много добри, защото страната има традиции в обучението в техническите специалности и в науката като цяло. Нещо, което според него не може да се каже за държави като Гърция, Кипър, Испания, Италия, в които има повече интерес към класическите, хуманитарни специалности.
Бизнесът на Chibi Phoenix е бил „нагоре-надолу“ през годините. „Започнахме трима, след това бяхме 10, после 4, после 17, после 5… Сега сме 75 и ако добавим децентрализираните екипи, ставаме 200 – художници, артисти, по целия свят“, казва Баки. Последните години са добри – през 2021 г. приходите на Chibi Phoenix надвишават 17 млн. лева. Определя и 2022 г. като отлична, макар финансовият отчет на компанията още да не е внесен в Търговския регистър.
Като основни причини за успеха посочва упоритостта и постоянството на екипа му, по-голямата част от който е от българи. Около 30% са от други държави, като най-много са французите.
„Опитвахме непрекъснато и всеки път, когато имахме малко пари, ги инвестирахме – в развитие, хора, офиси, реклама“, разказва за развитието на бизнеса си французинът. Силният тласък е през 2016 г., когато с партньорите му сключват договор с издателска компания и разработват игра за нея. Тя е в основата на бизнеса им през следващите 7 години, като инвестират в нея и в технологията, която я „движи“. Този април договорът с издателската компания изтича и Адриен Баки определя момента като точното време да разработят собствено заглавие. В случая – видеоигра за жени.
Знае, че няма да е лесно, и все пак: „Мъжкият пазар е прекалено зрял. Говорим за 3D игри, в които се инвестират стотици милиони долари, за виртуална реалност. Докато женският пазар е по-лесен – можеш да успееш и с 2D“.
Идеята на Баки е да превърне във видеоигра историята като сериала на Netflix „Емили в Париж“ или… турска романтична комедия. И е сериозен в последното: „Представете си любовни истории, жена, която се влюбва в шефа си милиардер, който е приятен човек, но има тъмно минало. В същото време друг мъж се влюбва в нея, но тя не го харесва, такива неща“, нахвърля идеи той.
Екосистемата
Адриен Баки е председател на French Tech София, част от създадената от френското правителство глобална мрежа French Tech, която свързва иновационните екосистеми на Франция и различни държави. За него въпросът за състоянието на българската индустрия за видеоигри няма еднозначен отговор. От една страна, тук има клонове на международни гиганти като Gameloft и Ubisoft, както и стотици по-малки разработчици, а частни институции като Нов български университет и Arc Academy подготвят кадри за бранша. Но Баки отбелязва, че ако преди 10 години брандове като „Империя Онлайн“, „Блек Сий Студиос“, „Снапшот“ и „Хемимонт Геймс“ бяха независими студиа, сега само „Хемимонт Геймс“ не е купена от голям чуждестранен играч. И на практика Chibi Phoenix е най-голямото независимо студио в България.
Разликата между независимата компания и клоновете на международните гиганти е в страстта на управителите за развитие на местната екосистема, смята Баки. Дава за пример, че клоновете на чужди гейминг студиа са спрели да спонсорират – или дават символични средства за общностни инициативи като Sofia Game Jam и други прояви. „Да бъдеш независим, означава да имаш възможността да решиш кога и къде да харчиш парите и как да участваш в развитието на екосистемата“, казва Баки.
Именно липсата на ангажирани хора, на хора с вяра, пречи да се създаде работеща местна гейминг екосистема. „Големите се продадоха, вършат си работата, но не виждам желанието „Да направим България най-добрата екосистема за видеоигри в света“. Хората от „Телерик“, дори след като се продадоха, запазиха страстта. Те искат София да е тех град, тех хъб“, дава пример той. Реалността е, че индустрията не е добре организирана, няма лидерство“, казва със съжаление Баки.
Бизнесът в България
Французинът не се оплаква от условията за бизнес в страната. При сравняването на България с Франция изтъква, че там данъците са големи, но ако кандидатстваш по различни програми, можеш да получиш доста от парите си обратно като субсидии, данъчни облекчения, подкрепа от правителството.
„Плащаш много и получаваш много, но трябва да подаваш купища документи, бюрокрацията е огромна и ти трябва човек на постоянна работа, за да се занимава с това. Има голяма система за инвестиции, но плащаш скъпо за нея. Регулациите са сериозни. Държавата те защитава, но ако не спазваш правилата, ще ядеш бой. В България не плащаш много данъци, но и не очакваш нищо. Има регулации, но те са леки. Освен ако не направиш нещо много глупаво или неморално, всичко е наред, нямаш проблеми. Докато във Франция може да имаш проблем за това, че примерно стените ти не са изрядно вертикални. Ако са с 3 градуса наклон, можеш да бъдеш инспектиран и да те глобят с 12 000 евро, нещо такова“, разказва той.
Но обръща внимание, че технически не извършва бизнес в България, защото игрите само се правят тук и се изнасят – клиентите на Chibi Phoenix са във Франция, САЩ, Германия. „Тук създавам, а за създаване България е перфектна среда“, казва той.
Апартаментът му е в близост до офиса на Chibi Phoenix, а от последния, покривен етаж се открива разкошна панорама към Витоша. Мястото не е избрано случайно - като най-големия си източник на позитивна енергия той посочва планината и природата: „Когато съм в Париж, натрупвам стрес. Можеш да се потопиш в красотата на паметниците, но не е за всеки ден. В Белгия беше по-зле, там изцеждах енергията си. Тук всеки път, когато имам проблем, поглеждам към Витоша и всичко е наред. Тази планина, ако не е от милиарди, е поне от няколко стотици милиони години и сигурно ще е на мястото си още милиони години. Дори ако падне комета, пак ще остане.
Така че си казвам: спокойно, аз съм само малко камъче във Вселената, проблемите ми не представляват нищо. И това ми помага. Вярвам, че околната среда е изключително важна за това да си креативен, да правиш иновации, да откриваш“.
В България не харесва това, че част от хората не са достатъчно цивилизовани и им липсва доброто гражданско поведение. „Не спазват пътните правила, паркират където си поискат, дори по средата на пътя. Понякога споря защо са спрели с колата си точно на входа на парка. Изтощаващо е. Мисля си, че тук правителството трябва да приложи повече контрол, повече полицаи, които да кажат на хората да не правят това. Класическа картинка е кошът за събиране на хартия за рециклиране да е претъпкан, а само на 100 метра по-надолу има друг, който е празен. Но хората си хвърлят боклука в препълнения и си тръгват с мисълта, че това не е техен проблем.
Бих се радвал хората да се грижат малко повече за другите и да спрат да мислят, че някой друг ще им свърши работата“, казва французинът, избрал и останал в България.
Можете да намерите Business Global в пунктовете на Inmedio в моловете, в големите търговски вериги, в повечето от веригите бензиностанции, както и в централните пунктове за разпространение на печатни издания. Приятно четене!
Абонирай се!
Абонамент за списание BGlobal може да заявите:-във фирма &bd...