Европейската икономика ще преживее тежка зима и в това вече никой няма съмнение. Колко тежка ще е тя за българската зависи от фактори, повечето от които не са в ръцете на бизнеса, а на политическата класа и държавната администрация.
Като например кога компаниите ще имат достъп до
грантовите европейски програми, интересът към които е огромен. За
програмите подробно информираме в новия брой на BGLOBAL, и не само защото основна тема в него са възможностите за
енергийна и цифрова трансформация на малките и средни компании в България. Тема, по която представителите на бизнеса получиха подробна информация от държавните институции в края на юни, на
конференцията „Smart Growth: Трансформация 4.0“, организирана от списанието съвместно с министерството на иновациите и растежа.
Големите имат повече сили да издържат на подобни бури, малките имат нужда от подкрепа в тежки времена. И то цялостна подкрепа – кризата си е криза, в случая с натрупване, но никой не е отменил Зеления преход и амбициозните планове на Брюксел за декарбонизация. Какви са новите изисквания и какво още се задава може да прочетете в
специалното ни ESG издание, което се разпространява заедно с новия брой на BGLOBAL. За това какво се случва и какво предстои ще научите от най-опитните консултанти по темата, като
denkstatt България, E&Y и Deloitte. Ще разберете още каква е стратегията на държавната Българска банка за развитие и как вашият бизнес може да се впише в нея; как Българската фондова борса ще оценява устойчивото развитие на публичните компании в страната и каква полза може да извлечете от това. За европейската политика говори най-активният български евродепутат по темата, Радан Кънев.
Едно издание, което е посветено не само на новите регулации, но и на ESG инвеститорите – банките и компаниите, които вече ги прилагат. Като
ОББ, „Кока-Кола“, Пощенска банка, „Лидл“, УниКредит Булбанк… Защото, както казва лидерът на една от най-големите и успешни български компании: „Да тръгнеш първи означава да тръгнеш навреме“. С тази философия не е чудно, че
Димитър Цоцорков, председател на Надзорния съвет на „Асарел-Медет“, стана
първият българин, отличен като пионер на ООНпо Целите за устойчивото развитие. При това първият мениджър на минна компания, който получава глобалното отличие. Българин, който се нареди сред световните бизнес лидери.
Ето няколко щриха от бизнес и човешката философия на Димитър Цоцорков, които показват защо „Асарел-Медет“ е един от най-добрите примери за успешна приватизация на социалистическо предприятие и за неговата модернизация:
- „Ако не отделяхме голяма част от финансовия си резултат за инвестиции в модерни технологии, вече щяхме да сме преустановили работа.“
- „Както технологичното развитие не може без метали, така и развитието на индустрията не може да е успешно без визията на държавата. Просто едната страна трябва да разбере другата, а за целта трябва да си говорят и помагат.“
- „Стандартът на живот не е само заплатата и особено младите хора го осъзнават. Затова превърнахме Панагюрище – и това е част от нашата стратегия за устойчиво развитие, в град с голям брой културни мероприятия, отлично здравеопазване и цяла палитра спортни дейности, за да стане привлекателно място за живот.“
Философията на Цоцорков - семейна философия, задала посоката на компанията, е още по-валидна в бурни времена като сегашните. В които е още по-нужно да си сверяваме часовниците с успешни предприемачи и компетентни мениджъри, независимо от мащаба на бизнесите. Като
собственикът на „Пирин-Текс“ Бертрам Ролман (известно име в бизнес средите) или
основателят на Flat Manager Борис Павлов (представител на младото поколение българи, които решават да се върнат въпреки успешната си кариера в чужбина).
С всички тях ви срещаме в новия брой на BGLOBAL. В който може да прочетете още:
- защо според дългогодишния банкер Левон Хампарцумян плоският данък в България е само на хартия
- как управляващите в България противодействат на инфлацията и какво правят другите в Европа
- за различните канали, по които хората подкрепят марките
- за приложението Telegram, което се превърна в дигиталния фронт на войната в Украйна
- за ситуацията в Казахстан – огромна страна с огромни ресурси, която се опитва да лавира между Русия и Китай
Тези и още автори и теми може да прочетете в новия брой на BGLOBAL.
Можете да закупите списанието в павилионите на Inmedio, големите вериги бензиностанции, търговските вериги "Фантастико", "Кауфланд", "Била" и др.