Текстът е публикуван в бр. 8 на сп. Business Global. 
Бисер Костадинов Бисер Костадинов е копирайтър и акаунт в агенция Digital Vision.Бумът на приложението TikTok, което първоначално се казва Douyin, е толкова голям, че гранични с истинска дигитална лудост. Douyin е социална мрежа, създадена през 2016 г. за споделяне на забавни видеа с дължина от 15 до 60 секунди. Процъфтяването на TikTok, пуснато през 2018 г., се очаква да продължи, а това означава, че ще се създадат още нови и невиждани възможности за маркетинг.
Приложението е достъпно в над 150 държави и на 75 езика, достигайки до 1,1 млрд. активни потребители на месечна база към февруари 2021 г., информира Wallaroo Media. До края на 2020 г. приложението е изтеглено общо над 2,6 млрд. пъти в целия свят, допълва Sensor Tower.
Един потребител отваря TikTok минимум 8 пъти на ден, прекарвайки средно 52 минути в платформата. При аудиторията под 15 години това време се увеличава до 80 минути, информира TechCrunch. 83% от потребителите на TikTok са публикували поне един видеоклип, създаден от тях.
Но независимо от огромната популярност на приложението по-голямата част от
марките се страхуватда рекламират поради три причини:
1) Основната аудитория е от представители на поколението GenZ*;
2) Не виждат как бизнесът им може да намери място в приложението;
3) Подценяват значението на TikTok, смятайки, че това е поредната социална медия, чиято слава ще трае от ден до пладне.
В момента TikTok е най-бързоразвиващата се социална платформа в света, чийто ръст е подсилен от COVID-19 пандемията и дългото задържане на хората вкъщи. Коронавирусът промени и профила на аудиторията на приложението. Шири се мнението, че TikTok е медията на най-младите, но истината е, че само 41% от аудиторията e под 25 години. Останалите 59% са пъстър микс от различни по-стари поколения. Всъщност броят на възрастните потребители се е увеличил 5,5 пъти през последната година и половина.
Ако не използвате TikTok за популяризация на бизнеса си, крайно време е да го направите! Ето няколко предимства на приложението:
• Много марки, особено от малкия бизнес, смятат, че рекламирането в TikTok не си струва усилията и парите. Най-голямата пречка пред тях е създаването на интересно видеосъдържание. В действителност TikTok разполага с различни ресурси, които помагат да се направи качествено видео, без да се ползват услугите на професионалисти. Създаването и настройването на рекламните кампании също не е трудно. Рекламодателите имат достъп до самообслужващи се формати с различни функции – креативни инструменти, гъвкави бюджети, насочване на ефективността и бизнес акаунти.
Видеопостовете във Facebook и Instagram в повечето случаи са само статични изображения или кратки клипове с музикален фон, които рядко потребителите включват. В TikTok, чийто единствен носител е видеото,
нещата стоят различноПриложението дава възможност на рекламодателите да се свързват с потребителите и със звук, което увеличава възможностите на видеомаркетинга.
• Най-големият плюс на TikTok са безбройните уникални общности и ниши с различно съдържание. Ангажираността на потребителите с публикуваното съдържание в TikTok е толкова голяма, че надминава в пъти всички други социални медии. Например в началото на 2021 г. попзвездата Дженифър Лопес публикува най-новия си видеоклип едновременно в Twitter и TikTok. В Twitter той събра 2 млн. гледания при 45 млн. последователи, а за същото време в TikTok - 71 млн. гледания при 5 млн. последователи.
• Тъй като непрестанно се увеличава времето, което потребителите прекарват в TikTok, това увеличава и възможностите рекламодателите да достигнат до целевата си аудитория и още повече да ги ангажират с посланията на марките си. Независимо дали става въпрос за козметика, ресторанти или транспортна компания,
за всеки бизнес има мястов TikTok. Особено за инфлуенсъри, които споделят своите възгледи за живота, семейството, рецепти, танцови стъпки, домашни любимци. Но за разлика от Instagram, в който потребителите показват напудрения си образ, използвайки специално осветление, грим, оператор, монтажист, в TikTok се споделят видеа в суров вид, което е и най-голямото им предимство. И тук стигаме до следващото предимство.
• Платформата насърчава хората да показват неподправеното си „аз“. Именно това превръща приложението в мощен инструмент за инфлуенсър маркетинг, който позволява марките да се популяризират с автентично съдържание, чийто потенциал за обхват е по-голям от този във Facebook и Instagram. Самият TikTok поощрява подобни партньорства, предоставяйки на марките данни за възможно най-подходящите за тях инфлуенсъри.
Ако марките се включат в неподправената автентичност на TikTok, а не я имитират, имат огромен шанс да привлекат вниманието на потребителите към себе си, превръщайки посланията си в поредното вирусно съдържание, споделяно безплатно от хиляди. Не е нужно да имаш 1 млн. последователи, за да попаднеш в тенденциите на TikTok, и това е най-якото, защото
може да си „малък“, а да постигнеш многоTikTok е златна мина за най-популярните си инфлуенсъри. Forbes публикува класация с най-печелившите звезди в приложението за 2020 г. На първо място е младата американска танцьорка Адисън Рей Ийстърлинг (Addison Rae Easterling). Тя може да се похвали с над 81 млн. последователи и 5 млн. долара печалба от TikTok за изминалата година. На втора позиция е друга танцьорка и моден влогър – Чарли Д‘Амелио (Charli D’Amelio), която има над 118 млн. последователи и 4 млн. приходи. Третото място е за Дикси Д‘Амелио (Dixie D’Amelio) – по-голямата сестра на Чарли, чиято фенска база е над 52 млн., а сумата, спечелена от рекламни договори и мърч линия, възлиза на 2,9 млн. долара.
Наскоро TikTok основа Creator Fund. Парите във фонда, възлизащи на 1 млрд. долара, са предназначени за създателите на съдържание.
Ето как го правят някои от избралите да рекламират в TikTok:
• HelloFresh показва в рекламите си колко е лесно да се готви с доставения от тях комплект от хранителни продукти. Само с едно щракане на пръстите отваряш кутията с продуктите, прочиташ рецепта, приготвяш ястието и с удоволствие го изяждаш. Всичко това е поднесено с подходящ музикален фон без говор. На финала ненатрапчиво се появява марката и кратко послание със задължителен елемент – бутон на call to action. Рекламите на HelloFresh създават точно това автентично усещане – все едно са заснети от потребител в домашни условия.
• Haier също разчита на необработените кадри, но в рекламите на марката ключов момент играе музиката – текстът от песента по забавен начин (често на забързан каданс) е синхронизиран с действията на героя от клипа, който с няколко прости довода (допълнително подчертани с изписване на екрана с по една дума) се опитва да убеди потребителя в предимствата на домашната техника, предоставяна от Haier. На финала на краткия клип, не по-дълъг от 10 секунди, има анимирано лого на марката и имиджово послание.
• Dermalogica – марка за професионална бяла козметика, е избрала да комуникира с целевата си аудитория с образователни клипчета, чрез които по ненатрапчив начин показва характеристиките и функционалността на продуктите си, грижещи се за здравето и младостта на кожата. А копито във видеата винаги е с няколко глагола: Нанеси. Масажирай. Изплакни. Засияй. B
* - *GenZ е поколението, израснало със социалните медии и новите технологии, чиито най-важни характеристики са светкавичното обработване на информация, но и бързата загуба на внимание. Обвързването с марките се случва изцяло онлайн, затова обратната дигитална връзка е изключително важна за тях.