На 12 януари, преди по-малко от три месеца, коронавирусът беше ограничен само до Китай. Само ден по-късно вирусът започна да се превръща в глобален проблем. В Тайланд беше регистриран случай, преди скоро да последват Япония, Южна Корея и САЩ. Съобщенията за нови случаи заваляха от цял свят. Понастоящем става въпрос за повече от милион заразени с Covid-19 по света на всевъзможни места - от Непал до Никарагуа. Но с увеличаването на броя на смъртните случаи и препълнени болници, дали някъде по света все още няма регистрирани за случаи?
Сигурно ще се изненадате, но да, пише Би Би Си. От всички 193 страни, които членуват в ООН, към 1 април 18 не бяха докладвали наличието на заразени с Covid-19, според данните на университета „Джонс Хопкинс“. Това са Коморски острови; Кирибати; Лесото; Маршаловите острови; Микронезия; Науру; Северна Корея; Палау; Самоа; Сао Томе и Принсипи; Соломонови острови; Южен Судан; Таджикистан; Тонга; Туркменистан; Тувалу; Вануату, Йемен.
Според експертите, в част от тези държави заразата съществува, но просто властите не съобщават данни. За такива се сочат Северна Корея и разкъсваната от войната Йемен.
Но има държави, в които вирусът действително не е акостирал. Повечето са малки острови с малко посетители - всъщност седем от 10-те най-малко посещавани места в света според данните на ООН са без Covid-19.
Тази отдалеченост означава едно: в тази епоха на правила за социално дистанциране островните държави първите самоизолатори. Но президентът на едно такова място не изразява самодоволство. Всъщност, казва Лионел Ейнгимея пред Би Би Си, заради Covid-19 вече е наложена национална извънредна ситуация. Науру, в Тихия океан, е на почти 200 мили (320 км) отвсякъде - остров Банаба, част от Кирибати, е най-близката земя. Най-близкият "голям" град с директни полети е Бризбейн, е на 2500 мили югозападно.
Тя е втората най-малка държава на ООН по отношение на територията (след Монако) и със своите малко над 10 000 души, втората най-малка по брой на населението (след Тувалу). Това е и едно от най-малко посещаваните места на Земята. Въпреки че не фигурира в най-новите данни на ООН, един туроператор казва, че страната има едва 160 туристи годишно.
Може би си мислите, че такова далечно място няма да има нужда да се дистанцира допълнително. Но страна с една болница, без вентилатори и недостиг на медицински сестри, не може да рискува. На 2 март бяха забранени влизащите от Китай, Южна Корея и Италия. Пет дни по-късно в списъка е добавен Иран. В средата на март Nauru Airlines прекрати полетите до Фиджи, Кирибати и Маршаловите острови, а единственият друг маршрут на авиокомпанията - Бризбейн - беше намален от три пъти седмично до веднъж на две седмици. След това на всички пристигащи от Австралия (главно връщащи се жители) беше наложена 14-дневна карантина в местни хотели. Последвана от строго наблюдение на всички и тестуване, което засега е отрицателно.
Науру не е единствената малка тихоокеанска страна, която е обявила национална извънредна ситуация - Кирибати, Тонга, Вануату и други, направиха същото. Причината е, че здравните системи на тези държави са много крехки и една подобна епидемия ще има опустошителен ефект за населението им, обяснява д-р Колин Тукуйтонга, експерт по обществено здраве, бивш комисар на Световната здравна организация, а сега доцент в медицинския факултет на Оукландския университет.
Според експертите вирусът ще достигне до всяко кътче на планетата рано или късно. „Вероятно последни ще бъдат засегнати такива южно-тихоокеански, много отдалечени острови“, Казва пред Би Би Си Анди Тейтъм, професор по пространствена демография и епидемиология в университета в Саутхемптън. Пълната карантина, като тази в Науру - работи, казва той, но тя не може да продължи вечно.
"Повечето от тези страни разчитат на някакъв вид внос отвън - независимо дали става въпрос за храна, стоки или туризъм - или пък изнасят собствените си стоки. Възможно е те да се затворят напълно, но те ще трябва да се отворят в някакъв момент за да осигурят функционирането си", аргументира се проф. Тейтъм.
Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки.