Коя ще бъде последната държава заразена с Covid-19

BusinessGlobal
BusinessGlobal / 03 April 2020 14:20 >
Коя ще бъде последната държава заразена с Covid-19
Източник: Shutterstock
Населението на Науру може да разчита на само една болница, която разполага със само един вентилатор за обдишване.

На 12 януари, преди по-малко от три месеца, коронавирусът беше ограничен само до Китай. Само ден по-късно вирусът започна да се превръща в глобален проблем. В Тайланд беше регистриран случай, преди скоро да последват Япония, Южна Корея и САЩ. Съобщенията за нови случаи заваляха от цял свят. Понастоящем става въпрос за повече от милион заразени с Covid-19 по света на всевъзможни места - от Непал до Никарагуа. Но с увеличаването на броя на смъртните случаи и препълнени болници, дали някъде по света все още няма регистрирани за случаи?

Сигурно ще се изненадате, но да, пише Би Би Си. От всички 193 страни, които членуват в ООН, към 1 април 18 не бяха докладвали наличието на заразени с Covid-19, според данните на университета „Джонс Хопкинс“. Това са Коморски острови; Кирибати; Лесото; Маршаловите острови; Микронезия; Науру; Северна Корея; Палау; Самоа; Сао Томе и Принсипи; Соломонови острови; Южен Судан; Таджикистан; Тонга; Туркменистан; Тувалу; Вануату, Йемен.

Според експертите, в част от тези държави заразата съществува, но просто властите не съобщават данни. За такива се сочат Северна Корея и разкъсваната от войната Йемен.

Но има държави, в които вирусът действително не е акостирал. Повечето са малки острови с малко посетители - всъщност седем от 10-те най-малко посещавани места в света според данните на ООН са без Covid-19. 

Тази отдалеченост означава едно: в тази епоха на правила за социално дистанциране островните държави първите самоизолатори. Но президентът на едно такова място не изразява самодоволство. Всъщност, казва Лионел Ейнгимея пред Би Би Си, заради Covid-19 вече е наложена национална извънредна ситуация. Науру, в Тихия океан, е на почти 200 мили (320 км) отвсякъде - остров Банаба, част от Кирибати, е най-близката земя. Най-близкият "голям" град с директни полети е Бризбейн, е на 2500 мили югозападно.

Тя е втората най-малка държава на ООН по отношение на територията (след Монако) и със своите малко над 10 000 души, втората най-малка по брой на населението (след Тувалу). Това е и едно от най-малко посещаваните места на Земята. Въпреки че не фигурира в най-новите данни на ООН, един туроператор казва, че страната има едва 160 туристи годишно.


Nauru Airlines оперира само по един маршрут – до Бризбейн, при това веднъж на две седмици
Източник: Shutterstock.com

 

Може би си мислите, че такова далечно място няма да има нужда да се дистанцира допълнително. Но страна с една болница, без вентилатори и недостиг на медицински сестри, не може да рискува. На 2 март бяха забранени влизащите от Китай, Южна Корея и Италия. Пет дни по-късно в списъка е добавен Иран. В средата на март Nauru Airlines прекрати полетите до Фиджи, Кирибати и Маршаловите острови, а единственият друг маршрут на авиокомпанията - Бризбейн - беше намален от три пъти седмично до веднъж на две седмици. След това на всички пристигащи от Австралия (главно връщащи се жители) беше наложена 14-дневна карантина в местни хотели. Последвана от строго наблюдение на всички и тестуване, което засега е отрицателно.

Науру не е единствената малка тихоокеанска страна, която е обявила национална извънредна ситуация - Кирибати, Тонга, Вануату и други, направиха същото. Причината е, че здравните системи на тези държави са много крехки и една подобна епидемия ще има опустошителен ефект за населението им, обяснява д-р Колин Тукуйтонга, експерт по обществено здраве, бивш комисар на Световната здравна организация, а сега доцент в медицинския факултет на Оукландския университет.

Според експертите вирусът ще достигне до всяко кътче на планетата рано или късно. „Вероятно последни ще бъдат засегнати такива южно-тихоокеански, много отдалечени острови“, Казва пред Би Би Си  Анди Тейтъм, професор по пространствена демография и епидемиология в университета в Саутхемптън. Пълната карантина, като тази в Науру - работи, казва той, но тя не може да продължи вечно.

"Повечето от тези страни разчитат на някакъв вид внос отвън - независимо дали става въпрос за храна, стоки или туризъм - или пък изнасят собствените си стоки. Възможно е те да се затворят напълно, но те ще трябва да се отворят в някакъв момент за да осигурят функционирането си", аргументира се проф. Тейтъм.

Exit

Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки.

Политика за личните данни Съгласен съм Отказ