Дания стана известна като европейската държава с най-строги мерки заради нашествието на Covid-19. Но когато приключи това изпитание и границите отново са отворени, то си струва да обмислите пътешествие до тази приказна страна. Приказна не само защото e родина на един от най-добрите разказвачи – Ханс Кристиан Андерсен, не само защото може да се докоснете до викингите, да видите подвижни дюни, но и защото в нея могат да се видят прекрасни замъци, възпети дори от Шекспир.
На час от моретоСъвсем не на шега, в Дания няма място, което да е на повече от час път с кола от морето. Плажовете на страната са широки, но местните са категорични, че най-красива е бреговата ивица на Скаген, разположен в северната част на полуостров Ютланд. Това всъщност е най-северното населено място в страната. Там, в местността Гренен, се срещат вълните на Балтийско и Северно море. На „мястото на срещата“ се образува изключително красива, пенлива разделителна линия, която е вододел между тъмните и светлите води. Двете морета не могат да се смесят, защото едното е солено, а другото – не. Явлението се посещава от стотици хиляди туристи всяка година. Атракцията тук е Робйерг Майл (Råbjerg Mile) – най-голямата движеща се пясъчна дюна в Дания. Тя е с площ 1 квадратен километър и през последните 3 века „пътува“ бавно на североизток. Височината на пясъците е до 40 м, а „придвижването“ й е по цели 18 метра годишно. Очаквано всичко, което попадне в траекторията й, бива посипано с пясък. Само преди 100 години точно тук е имало десетки подобни „движещи“ се дюни, които засипвали къщи, църкви, морски фарове. Правителството се намесва, засажда дървета и храсти и спира пясъците. Въпросната дюна е оставена като туристическа атракция и грее на снимките на над 250 000 туристи годишно. На няколко километра от нея е фарът при Рубйерг Кнуте, който в края на XIX век се е намирал сред безкрайни зелени поля, на 60-метрови скали на разстояние 200 метра от морето. В момента от въпросния фар се вижда само кулата, а двуетажната сграда зад него е погълната от пясъците.
Малката русалка

На пристанището в Копенхаген стои друга от атракциите на страната – Малката русалка. Статуята, изработена от бронз, е поставена на една скала, проектирана е от Едвард Ериксен и е издигната през 1913 г. в чест на Малката русалка на Ханс Кристиан Андерсен. Туристите, които тръпнат да я видят, често се оказват разочаровани от малките й размери. Висока е само 1,25 м и тежи около 175 кг. Парадокс е, че монументът няколко пъти е „обезглавяван“, затова се е наложило на местните власти да я преместят по-навътре в пристанището, за да се избегне по-нататъшен вандализъм и да предотвратят туристите да се катерят върху нея. През 2006 г. Копенхаген придоби още една статуя на Малката русалка, отново от бронз, скулптура на Бьорн Норгаард, която се намира на 400 метра от оригинала.
Викингите са тукСпоменът за викингите е жив навсякъде в Дания, но особено в Роскилде, който е на 30 километра от сегашната столица. Градът е кралската столица на страната до 1455 г. и е разположен край едноименния фиорд. Именно там, край пристанището, е Музеят на викингските кораби. В него може да се види колекция от пет идеално запазени плавателни съда от XI в. Те са открити и възстановени през 1957 г. В двора на музея има корабостроителница, където все още могат да се видят техники и похвати, въведени от викингите. И докато сме още в Роскилде, няма как човек да не се отбие в готическата катедрала от XIII век. В нея са погребани 38 датски крале, чиито кралски мраморни алабастрови гробници отразяват сменящите се с времето стилове.
Замъци, достойни за ШекспирВ Дания ли сте, няма как да не посетите Замъка Фредериксборг. Той се намира на север от столицата Копенхаген, в района Хилереде. Това градче е разположено върху три малки острова насред езеро. На самия му бряг стои красивият Фредериксборг (
на основната снимка), пред който се разкриват съвършено аранжирани барокови градини. Първоначално е издигнат като официална кралска резиденция на крал Кристиан IV. В замък го превръща крал Фридрих II, на когото е и кръстен, като най-старите, запазени до днес части датират от 1560 г.
Задължително посетете и замъка Кронборг.

Ако името не ви говори нищо, си припомнете Елсинор, с което Уилям Шекспир го дарява в „Хамлет“. Кронборг отдавна е смятан за важен архитектурен пример от Ренесанса. Строителството му започва през 1574 г. на мястото, където се срещат границите на Дания и Швеция. В продължение на векове той защитава датчаните и е дом на държавните им сановници. Една от най-популярните му атракции в момента е обиколка с екскурзовод, наречена „По стъпките на Хамлет“. Ако пък искате да се пренесете в атмосферата от времето на Андерсен, то задължително посетете музея Ден Гамл Бай, намиращ се на открито в град Орхус.
ЛеголендВ Дания ли сте, няма как да не се сетите за Лего, а там има специален тeмaтичeн yвeceлитeлeн пapĸ, който отваря врати в кpaя нa 60-тe гoдини на миналия век в град Билунд. Леголенд e paзпoлoжeн нa плoщ oт 59 xeĸтapa. Тази атракция е особено привлекателна за децата. Тук са показани миниатюрни копия на много световноизвестни сгради и места, изграждани от повече от 50 милиона лего блокчета. Дaтcĸият пpoизвoдитeл нa ĸoнcтpyĸтоpи, нaпpaвeни oт мaлĸи плacтмacoви тyxличĸи, e мoжe би нaй-пoпyляpнaтa мapĸa в пpoизвoдcтвoтo нa игpaчĸи в cвeтa. Имeннo тя e тaзи, ĸoятo ycпявa няĸoгa дa пpeвъpнe Kйeлд Kиpĸ Kpиcтeнceн в нaй-бoгaтия дaтчaнин.
Защо не и на остров?Защо и да не сте островитяни, докато сте в Дания. Чудесна възможност е остров Борнхолм. Живописният датски остров, известен с риболова, изкуствата и занаятчийската си промишленост, се намира в района на Балтийско море. Честно казано, той е по-близо до бреговете на Германия, Полша и Швеция, отколкото до Дания, което му придава уникално разположение. Борнхолм е идеален за бягство от суматохата на големите градове, а южните му плажове са особено популярни.
Текстът е публикуван в брой 10/2020 г. на списание "Икономист", който може да купите в разпространителската мрежа. Вижте какво още може да прочетете в броя.